Markalar

Net Kurumsal üst kimliği altında toplanmış alt markalarımız aşağıdaki gibidir. Her bir marka farklı bir hizmet konseptimizi ifade etmektedir.

venedik yemek şirketi
suriçi yemek firması
mengen sofrası catering
konsept catering yemek
istanbul yemek şirketi
innova yemek
anadolu yemek catering
boğaziçi yemek firması

Neden Alt Markaları Oluşturduk?

Net Kurumsal olarak birçok farklı şehir ve ilçede aynı standart ve kalitede hizmet verebilmenin gayreti içerisindeyiz. Öncelikli felsefemiz olan standartlaşma neticesinde bir çok müşterimizden kendilerine özel menü taleplerinde bulunduklarını ve yemeklerin tekdüzeliğinden şikayetçi olduklarını tespit ettik. Bununla birlikte araştırmalarımız sonucunda bu taleplerin sektörlere göre ortak bir noktası olduğunu ve sektörel bazda menü taleplerinin ve hizmet konseptinin çok benzer olduğunu anladık. Örneğin; inşaat ve ağır sanayi çalışanlarının enerji vermesi açısından yemeklerin bol salçalı, bol yağlı, bol sulu ve bol etli olmasını istemeleri ya da ağırlıklı bayanların çalıştığı “call center” firmalarının yemeklerin daha hafif ve kalori değeri düşük olmasını istemeleri neden sektörel bazda hizmet farklılaşmasına gittiğimizin bir sebebi olarak gösterilebilir.

2015 itibariyle İstanbul’daki mutfaklarımızı sektörel olarak kategorilendirdik. Yani inşaat ve ağır sanayi çalışanlarının istekleri doğrultusunda hazırlanan menüleri çıkaran mutfağımıza bir alt marka oluşturduk. Yine vejeteryan ve vegan menüleri gibi hayvansal ürünlerin kullanılmadığı ya da kısmen kullanıldığı menülerin çıkarıldığı mutfağımıza da bir alt marka oluşturduk. Böylece halihazırda 8 farklı alt markayla ve ortak Net Kurumsal üst kimliğiyle hizmet veren mutfaklarımız ortaya çıkmış oldu.