İrtibat: (0212) 438-0954

Blog

Sosyal Medyada Neden Bu Kadar Aktifiz?

Net Kurumsal olarak öncelikli hedefimiz en çok tercih edilen ve en kaliteli catering hizmetini sunan firma olmak. Bununla birlikte yemek üretim standartları konusunda kabul görmüş standartların ötesine çıkarak dünyaya örnek bir firma profili çizmek. Bu doğrultuda Türkiye’de toplu yemek ya da catering diye tabir ettiğimiz sektörde Ar-Ge çalışmalarına en yüksek bütçeyi ayıran firma olduk ve bu bütçeyi her geçen gün genişleterek kendimize daha büyük hedefler belirlemekteyiz. Bu misyon çerçevesinde yaptığımız çalışmalardan diğer catering firmalarının da faydalanması için www.netkurumsal.com sitesinde ve bağlantılı blog sitelerimizde, herhangi bir kar amacı gözetmeksizin bu bulgularımızı paylaşmaktayız. Yaptığımız bu paylaşımlar kalite ve konsept olarak diğer yemek firmalarına göreceli üstünlüğümüzü azaltmasına rağmen sektörün genel kalitesinin ve profesyonellik kültürünün oluşmasının ülke ekonomisi ve gelişmişlik seviyesine olan katkısının farkındayız. Bu katkılarımızın bize olumlu olarak geri döneceğinin de bilincindeyiz. Bu amaçlar ışığında yazdığımız makalelerin daha çok kişi tarafından okunması maksadıyla tüm sosyal medya kanalları ve Google, Yandex gibi arama motorlarında aktif olarak yer alıyor, düzenli paylaşımlarımıza devam ediyoruz.

Net Kurumsal Ar-Ge & Bilişim Ekibi

 

Makalelerimizi ve bizden haberleri takip edebileceğiniz sosyal medya kanallarımız aşağıdaki gibidir:

www.facebook.com/netkurumsal

net kurumsal facebook

www.twitter.com/netkurumsal

twittter net kurumsal

www.linkedin.com/company/net-kurumsal

linkedin net kurumsal

www.instagram.com/netkurumsal

instagram net kurumsal

Catering Şirketleri

catering şirketleri

Catering şirketleri, 2018 itibariyle hemen hemen tüm profesyonel firmaların yemek hizmetleri için tercih ettiği, toplu yemek konusunda uzmanlaşmış şirketler olup Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’da da ciddi bir pay oluşturmaktadır. Yıllara göre büyüyen hacmi günümüzde doruk noktasına ulaşmış ve sektörün büyüme hızı azalan bir ivmeyle artmaktadır. Kısacası sektör doyum noktasına ulaşmış sayılabilir.

Gelişen ülkeler sınıfında olan Türkiye’deki ekonomik büyüme oranlarıyla paralel olarak catering şirketleri de iş hacimlerini gün geçtikçe genişletmektedir. Öte yandan kalite ve hijyen konularında da her geçen yıl iyiye giden bir süreç olduğu gözlemlenebilir fakat hala çok ciddi sağlık risklerini barındıran durumlara çözüm getirilebilmiş değil. Son aylarda çıkan asker zehirlenmeleri bu denetim eksikliğinin doğal sonuçlarındandır. Özetle catering şirketlerinin büyümesi beraberinde daha büyük problemler getirmek yerine daha profesyonel ve uzmanlaşmış bir sektör neticesinde hataları minimize eden bir anlayışı getirmelidir. Bu konuda uzak doğu üretim felsefelerinden ilham almakta fayda var. Çünkü yemek hassas bir konu ve yemek üretiminde yapılacak hatalar can kaybına varan sonuçlar doğurabilir.

Catering şirketlerinin büyümesi ve öngörülemez birtakım problemlerin ortayı çıkmasının yanı sıra iyi gelişmeler de olmuyor değil. Buna en güzel örnek kayıt dışı catering şirketlerinin azalması gösterilebilir. Henüz sıfırlanmış değil hatta belki iyi durumda da değil ama her geçen gün kayıt dışı yemek üretimi yapan kişilerin ya da atölyelerin sayısı azalmakta. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu sorunun büyük ölçüde hallolacağını öngörmekteyiz.

Türkiye’de Kaç Yemek Şirketi Var?

Uzun yıllar boyunca catering-yemek sektöründe faaliyet gösteren kaç yemek şirketinin olduğu sorusu hep karşımıza çıktı. Bu konuda resmi makamlar tarafından herhangi bir kayıt verisi tutulmamıştır. Resmi verilerde genellikle gıda üretimi yapan tüm firmalar beraber listelenir ve bunların kaç tanesinin toplu yemek üretimi yaptığı sır gibi kalmıştır.

Bu yazıda çeşitli kaynaklardan veriler toplayarak Türkiye’deki yemek şirketlerinin sayısını hesaplamaya çalıştık. Çıkaracağımız bulgular tamamen tahmine ve olasılığa dayalı sonuçlar olup herhangi bir araştırma da kullanılması sağlıklı değildir.

Bu çalışmayı yapmak için öncelikle elimizdeki resmi ve gayri resmi verilere bakmalıyız. Veri kaynağımız olan T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi web sitesinden “Gıda Üretimi Yapan İşletmeler” listesine ulaşıyoruz. Güncel olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı olarak gıda üretimi yapan 71890 işletmenin bulunduğu bilgisine ulaşıyoruz. Bu listede bulunan sektörler aşağıdaki gibidir:

Yemek Şirketleri

Fırınlar

Pastaneler

Restoranlar

Diğer Gıda Üretimi Yapan Firmalar

gıda üretimi yapan işletmeler

Bu toplam 71890 sonucun kaç tanesinin yemek firması olduğunu bulmak için istatistiksel bir yöntem uygulayacağız. Doğru bir örneklem için 100 firmayı seçecek ve kaç tanesinin yemek firması olduğunu bulacağız. (İstatistiksel bulgular 71890 birimin olduğu ana kümede seçilen 100 örneklemden alınan sonuçların %99 oranında doğru sonuç verdiğini kanıtlamıştır.) Kısacası %99 güven düzeyinde kayıtlı yemek şirketlerinin sayısını tespit etmiş olacağız.

Sitede yukarıda gösterilen sayfa numarasından;

78 nolu sayfadaki 20 sonuçta: 1 yemek firması

860 nolu sayfadaki 20 sonuçta: 2 yemek firması

1012 nolu sayfadaki 20 sonuçta: 1 yemek firması

2562 nolu sayfadaki 20 sonuçta: 1 yemek firması

3101 nolu sayfadaki 20 sonuçta: 2 yemek firması

tespit edilmiştir. Yani 100 sonuçta 7 yemek firması bulunmuştur. Bu oranı daha önce de dediğimiz gibi %99 güven düzeyinde toplam işletme sayısına oranlayabiliriz. 71890 * 0.07 = 5032 işlemine göre %1 hata payını da hesaba katarsak; yemek firmalarının sayısı 4982-5082 aralığındadır.

Sonuç: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verilerine göre Türkiye’de kayıtlı ve onaylı yemek şirketlerinin sayısı 5032’dir.

Sayfa 1/912345...Son »

İletişim

Net Kurumsal Gıda Org. İnş. Tur. Dan. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Çobançeşme Mah. Sanayi Cad. No:44 Nish İstanbul C/68 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: (0212) 438 0 954
Fax: (0212) 438 0 953
Web: www.netkurumsal.com
E-Posta: info[at]netkurumsal.com

Gizlilik & Kullanım Şartları

Gizlilik İlkesi: Net Kurumsal olarak bu web sitesi kullanıcılarının ya da çalışmakta olduğumuz müşterilerimizin tüm bilgileri tarafımızdan korunmaktadır.

Kullanım Şartları: Bu web sitesindeki tüm yazı ve resimler Net Kurumsal'a ait olup kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz. Sayfalardaki içeriklerin izinsiz kullanılması durumunda doğan tüm yasal haklar kullanılacaktır.
Net Kurumsal