TÜİK Verilerine Göre Enflasyon

2019 Mart sonu itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mart ayı enflasyonu açıklandı. Çıkan enflasyon endeks rakamları neticesinde bir önceki yılın Mart ayına göre %19,6 olarak ortaya çıkmaktadır. Bu enflasyon rakamı özellikle son yıllara kadar %10 dolaylarında olan yıllık enflasyon rakamları göz önüne alındığında oldukça yüksek bir rakam olup, doğal olarak fiyatlardaki artışı temsil etmektedir.

Özellikle 2018 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında yabancı kurlarda gerçekleşen dalgalanmalar ve Türk Lirasının değer kaybetmesi bu yüksek enflasyon rakamının başlıca sebeplerindendir. Doların artması sebebiyle yerli üretici için ham madde ihtiyacının karşılanma maliyeti artmış ve bu da toplam maliyetlerin artmasına ve fiyatlara zam olarak yansıtılmasına neden olmuştur. Bu yüksek enflasyona istinaden asgari ücret de %26 oranında arttırılarak alım gücündeki kayıplar önlenmeye çalışılmıştır. Fakat bu da yine maliyetlerin daha da artmasına sebep olan bir faktördür.

Gıda Fiyatlarındaki Enflasyon Etkisi

Enflasyon rakamlarının bu denli yüksek olmasından en çok etkilenen ise tarım ve hayvancılığın maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle gıda üreticileri olmuştur. Toplu yemek üreticileri, klasik Türk mutfağının her türden yemeklerini geniş bir yelpazede ürettiğinden dolayı gıda fiyatlarında gerçekleşen enflasyonu ilk hisseden sektörlerden biri olmuştur. Öte yandan uzun dönemli sözleşmeler neticesinde satış fiyatlarında da bir artışa gidilememesi ve yüksek rekabet ortamı sebebiyle müşterilere bu fiyat artışı yansıtılamamaktadır.

Catering ve yemek firmaları açısından bu süreç bir geçiş süreci olarak değerlendirilmekte ve gıda fiyatları dengelendikten sonra müşterilerine de bu fiyatları zamana göre yansıtabilecek böylece sektörde ayakta kalmaları daha sağlıklı olacaktır.

tüfe
TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi