Tabldot Yemek

catering şirketleri

Tabldot yemek; öncesinde hazırlanmış olan menülerin, günlük olarak değişkenlik gösteren ve sabit bir fiyat üzerinden verilen yemek hizmeti çeşidine verilen isimdir. Tabldot yemek hizmetini daha detaylı anlamak için “Tabldot” isimli makalemizden tabldot kelimesinin tarihçesi, doğru yazımı ve doğru kullanımına ulaşabilirsiniz. Tabldot yemek (tabildot yemek), özellikle şirketler tarafından yaygın olarak kullanılan bir yemek hizmeti türüdür. Tabldot yemek hizmeti sağlayan firmalara tabldot yemek firmaları denir ki sayıları Türkiye genelinde 5000’den fazla olduğu tahmin edilmektedir. “Türkiye’de Kaç Yemek Şirketi Var?” isimli yazımızdan bu konuyla alakalı detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

tabildotTabldot Yemek Tarihçesi

Tabldot yemek konseptinin gelişen sanayiyle birlikte hızlı ve pratik olarak personellerin yemek hizmeti ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Tarihte tabldot yemek ile alakalı restoran ve esnaf lokantası konseptleri mevcuttur. Fakat şirketlere yönelik verilen hizmetin 1900’lü yıllar itibariyle başladığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de ise geç gelişen sanayi neticesinde 1950’li yıllarda ilk tabldot yemek şirketleri ortaya çıkmıştır. Sonraki yıllarda ise sayıları ivmeli olarak artmış ve günümüzde hala artmaya devam etmektedir.

Tabldot Yemek Firmaları

Tabldot yemek firmaları ya da başka bir değişle catering firmaları, firmaların toplu yemek ihtiyaçlarını sabit bir fiyatla karşılamak amacıyla kurulmuş firmalardır. Tabldot yemek firmalarının çoğunluğu büyük şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa gibi sanayinin gelişmiş olduğu şehirlerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’nin her şehrinde tabldot yemek firması bulmak da mümkündür.