Thermobox Nedir?

thermobox

Thermobox (Sıcaklık Kabı)

Thermobox, genellikle toplu yemek endüstrisinde kullanılan ve yemeklerin taşınması esnasında sıcaklıklarını korumak amaçlı, ısı yalıtımlı taşıma kaplarına verilen addır. Thermobox kaplar sağladıkları yalıtıma göre oldukça hafif kaplardır ve sıcak ya da soğuk farketmeksizin kap içerisindeki sıcaklığı koruma amaçlı üretilirler. Bir çok üründe olduğu gibi bu ürün de genellikle Çin’de üretilir. Fakat Türkiye’de de bu ürünleri üreten firmalar mevcuttur.

Cambridge İngilizce Sözlüğü’ne göre İngilizce’de “thermobox” diye bir kelime yoktur. Fakat “thermo-” ön eki sıcaklıkla ısıyla ilgili anlamı taşımaktadır. “box” sözcüğü de kap, kutu gibi anlamlara gelmekte olup beraber kullanıldığında Türkçeleştirilmesi gerekirse “sıcaklık kabı” olarak çevrilebilir.

Thermobox Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Öncelikle en sık kullanım yeri olan toplu yemek sektörünü ele alırsak, thermobox yemeklerin üretildiği haldeki sıcaklıklarını bir süre koruma amaçlı kullanılmaktadır. Bu sıcaklık koruma işlemi yemeklerin özelliklerini kaybetmesinin önüne geçmesi amacıyla kullanılmaktadır. Çünkü bir yemek tamamen soğuduktan sonra tekrar ısıtıldığında, gerek görüntü gerek lezzet olarak farklılaşır. Yemek firmaları da bu farklılaşmayı minimize etme amaçlı bu aletleri kullanır ve taşıma işlemi sırasında yemekler üretildiği andaki lezzetini koruyabilir. Şunu da belirtmek gerekir ki; thermoboxlar her ne kadar ısıyı muhafaza etse dahi az da olsa ısı kaybı yaşanmaktadır ve benmari aletinde sağlıklı bir şekilde ısısı biraz yükseltilebilir ve servise hazır olur.