Yemek Firması

Yemek firması tabiri 2017 itibariyle artık eskisinden çok daha fazla karşımıza çıkıyor. Gelişen Türkiye ve globalleşen dünya her sektörü profesyonelleşmeye ve uzmanlaşmaya itmiştir. Bu sebeple firmalar artık kendi yaptığı hizmetleri dışarıdan “outsourcing” yoluyla daha sık almaya başlamıştır. Yemek firması da bunlardan biridir. Bir yemek firması arıyorsanız yemek firmaları hakkında geniş bilgi sahibi olmanız avantajınıza olacaktır. Bu sitedeki makaleler de size bu konuda oldukça faydalı olabilir. Mutlaka diğer yazılarımızı da inceleyin.

Yemek Firması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu yazıda aşağıdaki sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  • Yemek Firması Nedir?
  • Bir Yemek Firması Ne Gibi Hizmetler Verir?
  • Ortalama Bir Yemek Firması Günlük Kaç Kişilik Yemek Üretir?
  • Türkiye’de Kaç Yemek Firması Vardır?

yemek firması

Yemek Firması Nedir?

Yemek firması, toplu yemek üretimi yapan firmalara verilen addır.

Bir Yemek Firması Ne Gibi Hizmetler Verir?

Yemek firmaları üç ana faaliyet konusuna sahiptir: Taşımalı yemek hizmetleri, yerinde üretim yemek hizmetleri ve organizasyon-catering hizmetleri. Taşımalı yemek hizmeti, yemeklerin yemek firmasının mutfağında üretilip yemeklerin müşterinin mutfağına taşınması yoluyla verilir. Yerinde üretim yemek hizmeti, yemeklerin müşterinin mutfağında üretilmesi şeklinde yapılır. Organizasyon-catering hizmeti ise genellikle tek seferlik olup, müşterinin istekleri doğrultusunda özelleşmiş yemekler ve ekstra taleplerle gerçekleştirilir.

Ortalama Bir Yemek Firması Günlük Kaç Kişilik Yemek Üretir?

Bir yemek firması günlük ortalama 1000-1500 yemek üretir.

Türkiye’de Kaç Yemek Firması Vardır?

Bu konuda hala bir araştırma mevcut değildir. Yalnız resmi kayıtlardan yola çıkarak (İTO kayıtları vb.) tahmini olarak bir sayı belirleyebiliriz. Eğer restoranların verdiği yemek hizmetlerini dahil etmezsek, yalnızca toplu yemek konusunda uzmanlaşmış ve aktif olarak hizmet veren yemek firmaların sayısı Türkiye geneli için yaklaşık olarak 5000 civarındadır. Bu yemek firmalarının %95’in üzerindeki kısmı yalnızca büyükşehirlerde konuşlanmıştır. Dolayısıyla yemek sektörünün diğer sektörlere paralel bir dağılım izlediği düşünülebilmektedir. Bu konuyla alakalı “Türkiye’de Kaç Yemek Şirketi Var” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

yemek firmalari